„Zaklęci w butelce-dlaczego oni piją"
Program:
- Symptomy zwiastujące uzależnienie- czy codzienne spożywanie piwa to już nałóg ?
- Okoliczności sprzyjające rozwojowi uzależnienia- jak nieświadomie „pomagamy" ludziom tracić kontrolę nad swoim życiem.
- Metoda prowadzenia dialogu z osobą nadużywająca alkoholu- czego nie mówić osobie z „kieliszkiem” w ręku. Wstępna diagnoza uzależnienia w oparciu o ogólnodostępne narzędzia diagnostyczne
- Czy pijak to to samo co alkoholik?
Adresaci:
studenci, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę w aspekcie problematyki patologii społecznychnauczyciele, pracownicy pomocy społecznej, kuratorzy itp.
Cel główny szkolenia:
Celem szkolenia jest zapewnienie uczestnikom głębszego zrozumienia problematyki osób nadużywających alkoholu oraz dostarczenie praktycznych narzędzi z obszaru profilaktyki uzależnień.
Cele szczegółowe:
- Zrozumienie problemu nadużywania alkoholu: Uczestnicy zdobędą wiedzę na temat czynników przyczyniających się do nadużywania alkoholu.
- Wczesne rozpoznawanie i interwencja: Uczestnicy nauczą się rozpoznawać wczesne sygnały nadużywania alkoholu oraz zdobędą umiejętności w zakresie rozmowy i wsparcia.
- Profilaktyka uzależnień: Szkolenie dostarczy narzędzi do prowadzenia działań profilaktycznych w środowiskach, w których działają uczestnicy.
- Rola społeczna: Uczestnicy zrozumieją rolę społeczną w profilaktyce uzależnień oraz zdobędą wiedzę na temat dostępnych zasobów i wsparcia dla osób zmagających się z problemami alkoholowymi.
Metody pracy:
- Dyskusje moderowane przez ekspertów: Uczestnicy będą mieli okazję dzielić się swoimi spostrzeżeniami i zadawać pytania ekspertom w danej dziedzinie.
- Mikrowykłady: Krótkie, skondensowane wykłady, które skupią się na kluczowych obszarach związanych z nadużywaniem alkoholu oraz profilaktyką uzależnień.
- Studia przypadków: Praktyczne przykłady pozwolą uczestnikom zobaczyć teorię w działaniu.
- Ćwiczenia praktyczne: Uczestnicy będą zachęcani do udziału w interaktywnych ćwiczeniach, które pomogą w przeniesieniu wiedzy na praktykę.
Zakładane efekty:
Po ukończeniu szkolenia uczestnicy będą potrafili świadomie podejść do problematyki nadużywania alkoholu, zidentyfikować wczesne oznaki problemów oraz wdrożyć skuteczne działania profilaktyczne w swoich środowiskach. Szkolenie umożliwi uczestnikom aktywny udział w działaniach mających na celu zmniejszenie skali problemu nadużywania alkoholu oraz przyczyni się do poszerzenia wiedzy na temat profilaktyki uzależnień.
Zaliczenie:
Obecność
Aktywny udział w zajęciach
Prowadzący:
Andrzej Sokołow – mgr socjologii
- Nauczyciel akademicki w Wyższej Szkole Gospodarki Filia w Ełku
- Terapeuta ds. uzależnień- 20 lat praktyki zawodowej w pracy terapeutycznej z osobami uzależnionymi oraz ich rodzinami; znajomość specyfiki pracy terapeutycznej oraz oddziaływań resocjalizacyjnych z osobami pozbawionymi wolności
- Certyfikowany Coach MLC
- Doświadczenia zawodowe ze współpracy z takimi instytucjami jak: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz organizacjami pozarządowymi (NGO)
- Członek Gminnej Komisji do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
- Trener ART (Trening Zastępowania Agresji)
- Członek Prezydium Rady Terenowej do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym dla Sądów Okręgowych w Białymstoku, Łomży i Suwałkach.
Świadectwo kwalifikacyjne:
Zaświadczenie uczestnictwa w kursie wystawiane przez Centrum Szkoleń i Certyfikacji przy Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy.
Formalności i zgłoszenie:
- zgłoszenia można dokonać w biurze Centrum Szkoleń i Certyfikacji lub wypełniając formularz zgłoszeniowy;
- podpisanie umowy o szkolenie.
Koszt: 300,00 PLN / os.
Czas trwania: 6 godz. lekcyjnych.
Miejsce: Kolegium Nauk Stosowanych WSG Ełk.
Tryb spotkań: weekendowy